W ostatnich latach zimy w Polsce przypominają coraz bardziej te, które można zaobserwować na południu Europy. Brak opadów śniegu i niskiej temperatury rodzi pytanie, w które opony lepiej jest zainwestować – w opony całoroczne, a może mimo wszystko w zimowe?
Wady i zalety opon całorocznych
Zalety opon całorocznych:
– wygoda – bez wątpienia na korzyść opon całorocznych przemawia fakt, że nie trzeba ich regularnie wymieniać, gdy pogoda na zewnątrz drastycznie się zmienia. Z oponami całorocznymi można jeździć we wszystkie cztery pory roku.
– przyzwoitość w każdych warunkach – osoby, posiadające ogumienie całoroczne mogą liczyć na to, że żadna pogoda nigdy ich nie zaskoczy. Owe opony może nie spisują się zimą czy latem, tak dobrze, jak ich zimowe i letnie odpowiedniki, ale zawsze zapewniają bardzo przyzwoitą jakość, podczas użytkowania.
Wady opon całorocznych:
– regularna kontrola – kupując opony całoroczne, trzeba mieć na uwadze, że trzeba będzie ich stan regularnie oraz samodzielnie kontrolować. Zmieniając u wulkanizatora opony sezonowe, w zestawie można było liczyć na fachową ocenę ich stanu przez mechanika, natomiast w przypadku opon całorocznych takiej możliwości nie ma.
– szybsze zużycie opon – ogumienie całoroczne jest używane przez cały rok, w przeciwieństwie do opon zimowych czy letnich, dlatego analogicznie zużywają się one w porównaniu do nich szybciej. Im bardziej opony całoroczne się zużywają, tym więcej tracą swoich właściwości i podczas jazdy samochodem spisują się coraz gorzej.
Wady i zalety opon zimowych
Zalety opon zimowych:
– najlepsze działanie w warunkach zimowych – osoby, posiadające ogumienie zimowe mają pewność, że jest to najlepszy wybór na zimową aurę. Opony zimowe bardzo dobrze zachowują się w trakcie gwałtownych zmian kierunku samochodem oraz zatrzymywania się na śliskich powierzchniach.
– duża odporność na zimowe warunki – zimą zdarzają się takie dni, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera, a wtedy opona letnia czy całoroczna może zacząć twardnieć. W przypadku ogumienia zimowego zachowuje ona swój normalny stan, nawet w trakcie niskiej temperatury.
Wady opon zimowych:
– szybsze zużycie w wysokich temperaturach – w zimowych warunkach zużycie opon zimowych jest relatywnie niskie. Inaczej jest w przypadku warunków, w których panują wysokie temperatury, gdyż wtedy to zużycie jest zdecydowanie wyższe.
– większy hałas w czasie jazdy – poziom wytwarzanego hałasu jest wyższy, niż ma to miejsce w przypadku opon całorocznych.
Które lepiej wybrać – opony zimowe czy całoroczne
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, gdyż jest to po części zależne od pogody, jaka będzie panowała zimą. W przypadku, gdy będzie ona łagodna z dodatnią temperaturą oraz okazjonalnymi opadami śniegu, wybór opon całorocznych będzie jak najbardziej opłacalny. Gorzej jest, gdy nadejdzie sroga zima, gdyż wtedy nic nie sprawdzi się lepiej, niż opony zimowe. Ważnym czynnikiem, który w dużym stopniu determinuje wybór opon, jest profil kierowcy – w jaki sposób jeździ, ile kilometrów pokonuje w ciągu roku itd. Poniższe czynniki powinny pomóc trochę w podjęciu odpowiedniej decyzji:
– Opony całoroczne – dobry wybór dla osób, które: poruszają się samochodem rozważnie oraz spokojnie, nie pokonują w ciągu roku zbyt wielu kilometrów i poruszają się głównie po mieście.
– Opony zimowe – dobry wybór dla osób, które: nie mają w zwyczaju spokojnej jazdy, chcąc być zawsze maksymalnie zabezpieczeni, poruszają się często poza miastem, a także pokonują wiele kilometrów w ciągu roku.