Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

W dzisiejszych czasach spore grono użytkowników samochodów decyduje się na korzystanie z pojazdów posiadających automatyczną skrzynię biegów. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ przekładnie takie charakteryzują się wysoką sprawnością i umożliwiają komfortowe prowadzenie pojazdu. Nawet najlepiej zadbane i serwisowane auta mogą ulec awarii. W przypadku pojawienia się potrzeby holowania auta z automatyczną skrzynią biegów niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka podstawowych zasad, ponieważ auta takie holuje się w inny sposób niż pozostałe samochody.

Fachowcy zgodnie uważają, że samochody z automatyczną skrzynią biegów należy holować na lawecie lub w taki sposób, aby koła znajdujące się na osi napędowej nie stykały się z powierzchnią drogi. Nie zawsze jednak można zapewnić sobie taki transport. Warto więc pamiętać o kilku zasadach.

Holowanie pojazdu z automatem przy pomocy lawety

W sytuacjach wyjątkowych, gdy inna metoda holowania z jakichś powodów nie wchodzi w grę, holowanie pojazdu z automatem jest możliwe, ale tylko na odległości 50 kilometrów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz ostrożności. Silnik holowanego pojazdu powinien być włączony, ponieważ w takiej sytuacji pompa będzie smarowała skrzynię olejem. Bieg powinien być ustawiony na pozycji neutralnej oznaczonej literą N.

Podczas holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów, należy pamiętać o maksymalnej dozwolonej prędkości na poziomie 40 km/h. Nie należy używać świateł awaryjnych, ponieważ wówczas holowany samochód nie będzie mógł wskazać zmiany kierunku ruchu. Niezbędną sprawą jest za to włączenie świateł mijania i przestrzeganie innych zasad holowania aut.

Motyl holowniczy lub laweta

Motyl holowniczy jest praktycznym narzędziem umożliwiającym podniesienie osi napędowej samochodu. Dzięki temu uniknie się uszkodzenia skrzyni w wyniku stykania się kół z jezdnią. W pojazdach posiadających napęd na cztery koła, należy przełączyć napęd na jedną oś, która następnie zostanie podniesiona. Jeśli jest to niemożliwe, wówczas jedyną opcją jest transport pojazdu na lawecie.