Jaki samochód kupić – nowy czy używany

Posiadając prawo jazdy, zazwyczaj z czasem przychodzi ten moment, gdy zapada decyzja o kupnie własnego samochodu. Bez względu na to, czy jest to nasze pierwsze auto, czy może któreś z kolei, jego zakup zawsze powinien być bardzo przemyślany i rozważny. Osoby, które stają przed decyzją o zakupie samochodu, zawsze muszą mierzyć się z klasycznym wyborem – jakie auto wybrać? Nowe czy używane? W poniższym tekście znajdą się czynniki, przemawiające za i przeciw obydwóm opcjom.

Samochód używany

Poniżej znajdują się zalety i wady samochodów używanych.

Zalety:

– Niższa cena – Pierwszym czynnikiem, który przemawia za samochodami używanymi, jest cena, która w ich przypadku jest zazwyczaj znacznie mniejsza, niż w nie używanych odpowiednikach owych modeli.

– Większy wybór – nie ma co ukrywać, ale dostępnych do kupienia aut używanych jest po prostu więcej, niż tych dostępnych u dealerów w salonie. Istnieje również na rynku wtórnym wiele modeli samochodów, które przestały być już produkowane, więc dla fanów klasyków i takich modeli, jest to kolejny plus, przemawiający za zakupem pojazdu używanego.

– większa znajomość auta – owa zaleta jest korzystna, ale jedynie w przypadku, gdy kupujemy samochód od uczciwej osoby, która będzie skora do zdradzenia charakterystycznych usterek modelu itd.

Wady:

utrudniony wybór odpowiedniego modelu – w przypadku samochodów używanych, znalezienie odpowiedniego modelu, który będzie w dobrym stanie oraz atrakcyjnej cenie jest zadaniem dosyć trudnym, dlatego poszukiwania idealnego auta mogą trwać przez naprawdę długi czas.

– ryzyko – kupno samochodu używanego zawsze będzie ryzykowną sprawą, gdyż nigdy nie można mieć pewności, czy stan faktyczny pojazdu zgadza się z tym, co mówi jego sprzedawca. W dużej części przypadków o 100% uczciwości należy zapomnieć.

Samochód nowy

Poniżej znajdują się wady i zalety, jakie można wyszczególnić w samochodach nowych.

Zalety:

brak niespodzianek – oddany do użytku samochód z salonu nie powinien swojego nowego właściciela niczym nieprzyjemnym zaskoczyć. Kupujący może liczyć na to, że będzie mógł mieć absolutną kontrolę nad wszystkimi kwestiami, związanymi z jego pojazdem.

większe możliwości konfiguracyjne – stworzenie auta marzeń jest w przypadku modelów z salonu o wiele prostsze, niż ma to miejsce w samochodach używanych. Kupujący ma pełną swobodę w wyborze poszczególnych elementów z salonu i nie jest w niczym ograniczony przez konfigurację, zastosowaną przez poprzedniego właściciela.

– większe bezpieczeństwo zakupu – samochód nowy jest objęty rękojmią, a także dodatkową gwarancją ze strony producenta, której okres przydatności może trwać nawet 7 lat.

Wady:

Wysoka cena – samochody nowe są często utożsamiane z wysoką ceną i jest to bez wątpienia prawda, gdyż na ich zakup często trzeba przeznaczyć o wiele większe kwoty pieniężne niż ma to miejsce w samochodach używanych.

Mniejszy wybór – w przypadku samochodów jest o wiele mniejszy wybór niż ma to miejsce w pojazdach używanych.

– Usterki fabryczne – zdarzają się czasami takie sytuacje, że samochód może wyjechać z fabryki, posiadając drobną usterkę. Może to czasami prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Który wybrać?

Na to pytanie każda osoba, planująca zakup samochodu, powinna odpowiedzieć sobie sama. W podjęciu tej trudnej decyzji mogą pomóc powyższe kwestie, określające wady oraz zalety samochodów używanych oraz nowych. W gruncie rzeczy to jest bowiem kwestia indywidualna każdego i dla jednych wady danego rodzaju pojazdu mogą okazać się żadną przeszkodą i odwrotnie.