Co warto wiedzieć o holowaniu samochodu na autostradzie?

Drogi szybkiego ruchu, takie jak autostrady cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość szybkiego pokonywania nawet dalekich dystansów. Oczywiście na takiej drodze może przytrafić się stłuczka lub nagła awaria pojazdu. To właśnie dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat holowania samochodów na autostradzie.

Na terenie Polski obowiązują przepisy, w myśl których holowanie wykonywane przez dwóch kierowców posiadających linkę holowniczą, a nawet odpowiednią wiedzę i doświadczenie jest zakazane na autostradach. Zgodnie z tymi przepisami na autostradzie holować mogą wyspecjalizowane pojazdy przeznaczone do tego celu tylko do najbliższego punktu obsługi podróżnych lub zjazdu. Samochód należy holować z prędkością minimalną 60 km/h, aby nie spowalniać ruchu na autostradzie, na której maksymalna dozwolona prędkość to 140 km/h.

Co zrobić w przypadku awarii pojazdu na autostradzie?

Jeśli w czasie jazdy na autostradzie przytrafi się nagła awaria, wówczas konieczne jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za pojazdem i włączenie świateł awaryjnych. W miarę możliwości, auto powinno znajdować się na pasie awaryjnym. Po zabezpieczeniu i oznaczeniu pojazdu należy zadzwonić po pomoc drogową uprawnioną do świadczenia usług na autostradzie lub wezwać pomoc korzystając z numeru alarmowego 112.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się