Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów

W dzisiejszych czasach spore grono użytkowników samochodów decyduje się na korzystanie z pojazdów posiadających automatyczną skrzynię biegów. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ przekładnie takie charakteryzują się wysoką sprawnością i umożliwiają komfortowe prowadzenie pojazdu. Nawet najlepiej zadbane i serwisowane auta mogą ulec awarii. W przypadku pojawienia się potrzeby holowania auta z automatyczną skrzynią biegów niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka podstawowych zasad, ponieważ auta takie holuje się w inny sposób niż pozostałe samochody.

Fachowcy zgodnie uważają, że samochody z automatyczną skrzynią biegów należy holować na lawecie lub w taki sposób, aby koła znajdujące się na osi napędowej nie stykały się z powierzchnią drogi. Nie zawsze jednak można zapewnić sobie taki transport. Warto więc pamiętać o kilku zasadach.

Holowanie pojazdu z automatem przy pomocy lawety

W sytuacjach wyjątkowych, gdy inna metoda holowania z jakichś powodów nie wchodzi w grę, holowanie pojazdu z automatem jest możliwe, ale tylko na odległości 50 kilometrów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz ostrożności. Silnik holowanego pojazdu powinien być włączony, ponieważ w takiej sytuacji pompa będzie smarowała skrzynię olejem. Bieg powinien być ustawiony na pozycji neutralnej oznaczonej literą N.

Podczas holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów, należy pamiętać o maksymalnej dozwolonej prędkości na poziomie 40 km/h. Nie należy używać świateł awaryjnych, ponieważ wówczas holowany samochód nie będzie mógł wskazać zmiany kierunku ruchu. Niezbędną sprawą jest za to włączenie świateł mijania i przestrzeganie innych zasad holowania aut.

Motyl holowniczy lub laweta

Motyl holowniczy jest praktycznym narzędziem umożliwiającym podniesienie osi napędowej samochodu. Dzięki temu uniknie się uszkodzenia skrzyni w wyniku stykania się kół z jezdnią. W pojazdach posiadających napęd na cztery koła, należy przełączyć napęd na jedną oś, która następnie zostanie podniesiona. Jeśli jest to niemożliwe, wówczas jedyną opcją jest transport pojazdu na lawecie.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się