O czym pamiętać w kwestii mandatów w 2022 roku?

Rok 2022 to rok wielu zmian w różnych aspektach ludzkiego życia. Między innymi dotyczą one przepisów z zakresu nakładania na kierowców kar finansowych i punktowych w związku z naruszaniem zasad ruchu drogowego. Wiele osób w naszym kraju posiada prawo jazdy i korzysta regularnie z samochodów, więc wspomniane zmiany w przepisach dotyczą bardzo szerokiego grona ludzi.

Przede wszystkim należy pamiętać, że od początku 2022 roku funkcjonariusze Policji są uprawnieni do wystawiania mandatów na wyższe kwoty w porównaniu z ubiegłymi latami, w których obowiązywały dawniejsze przepisy. Dobrym pomysłem jest nabycie nowych taryfikatorów w wersji papierowej lub pobranie ich wersji elektronicznych z Internetu.

Mandaty karne za przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości

Taryfikator po zmianach wiąże się z o wiele bardziej dotkliwymi karami finansowymi za przekroczenie maksymalnej dozwolonej prędkości. Najmniejsza kara w kwocie 50 zł jest nakładana na kierowców, którzy dopuścili się przekroczenia dozwolonej prędkości do 10 km/h. Powyżej tej wartości kary są znacznie wyższe, a najwyższa w kwocie 2500 zł jest nakładana na piratów drogowych, którzy przekroczyli maksymalną dozwoloną prędkość o 71 km na godzinę lub więcej. Przestrzeganie przepisów jest więc ważne ze względu na bezpieczeństwo, ale nie bez znaczenia jest również dbałość o swoje finanse.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Mandaty i punkty karne są nakładane na kierowców nie tylko w przypadku przekroczenia maksymalnej dozwolonej prędkości, ale również za inne wykroczenia. Aktualne przepisy za najcięższe przewinienia obejmują nałożenie kary w postaci nie 10, a 15 punktów karnych. Utrata prawa jazdy jest dzisiaj o wiele łatwiejsza, ponieważ punkty karne kasują się po 2 latach od momentu opłacenia mandatu. Dodatkowo nie można zmniejszyć liczby punktów dzięki kursom doszkalającym, ponieważ zostały one zniesione. Oprócz tego zbyt duża ilość punktów karnych przekłada się na wyższą stawkę za ubezpieczenie OC.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się