Awaria pojazdu na autostradzie – co robić?

Do grona tras szybkiego ruchu zaliczane są zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ umożliwiają one sprawne pokonywanie krótkich i dalekich dystansów. Z takich dróg korzystają posiadacze samochodów osobowych, dostawczych, a także ciężarowych i zestawów TIR. Za sprawą takich tras, zwiększyła się sprawność realizacji usług transportowych. Oczywiście intensywne korzystanie z pojazdów ciężarowych i osobowych niesie ze sobą ryzyko awarii, która może przytrafić się na drodze szybkiego ruchu.

Pixabay/Autor: mazurskiwiatr

Właściwe oznakowanie i zabezpieczenie miejsca awarii

Gdy dojdzie do nagłej awarii, należy zachować spokój i zjechać na prawy pas awaryjny, o ile jest to możliwe. Po zatrzymaniu pojazdu konieczne jest włączenie świateł awaryjnych (jeśli działają). Warto też założyć kamizelkę odblaskową, aby być widocznym dla innych kierujących z daleka.

Bardzo ważną sprawą jest oznakowanie miejsca wystąpienia awarii. Na pasie awaryjnym trzeba umieścić trójkąt ostrzegawczy (obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu) w odległości 100 metrów za autem. Dzięki temu inni kierowcy odpowiednio wcześniej dowiedzą się o ewentualnych utrudnieniach na drodze.

Wezwanie wyspecjalizowanych fachowców

Po właściwym oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca awarii przyszedł czas na wezwanie wsparcia. Można skorzystać z usług pomocy drogowej, ale godne polecenia są też mobilne serwisy pojazdów, takie jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl. Pomoc drogowa oferuje zwykle holowanie lub drobne naprawy w terenie.

Mechanicy mobilni potrafią kompleksowo likwidować nawet skomplikowane awarie w terenie. Oczywiście w pierwszej kolejności samochód jest holowany do najbliższego zjadu, MOP-u lub na parking. Porządne firmy posiadają licencje umożliwiające holowanie na autostradach. Gdy auto zostanie ustawione w bezpiecznym miejscu, mechanicy przystępują do naprawy w terenie, nawet z dala od standardowych źródeł prądu.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się