Rozwiązanie problemu rozładowanego akumulatora w aucie

Prąd odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie samochodów. Gdy silnik pracuje, różne urządzenia i systemy pojazdu są zasilane przy pomocy alternatora. Jeśli jednostka napędowa jest wyłączona, wówczas energia jest pozyskiwana z akumulatora. Bateria dostarcza również prąd do rozrusznika, bez którego nie da się odpalić pojazdu. Czasami w wyniku różnych czynników, akumulator może ulec rozładowaniu. Można sobie radzić z tym problemem na różne sposoby.

Pixabay/Autor: chrisreadingfoto

Wymiana akumulatora na sprawny

Samochodowy akumulator można rozładować pozostawiając na przykład auto z włączonymi światłami przez wiele godzin. Dodatkowo jego rozładowaniu sprzyjają silne mrozy. Ponadto wraz z upływem czasu pojemność baterii samochodowej samoczynnie się zmniejsza. Gdy akumulator nie spełnia już swoich zadań, jedynym rozwiązaniem problemu jest jego wymiana na nową, sprawną baterię.

Ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika

W mniej pilnych przypadkach lub, gdy posiada się opcję alternatywną transportu, problem rozładowanego, ale sprawnego akumulatora, można rozwiązać po prostu poprzez jego ładowanie. Po odkręceniu zabezpieczeń i odłączeniu klem, akumulator należy zabrać i naładować za pomocą prostownika. Ewentualnie można też skorzystać z przedłużacza i źródła prądu w garażu, aby naładować akumulator pod maską, bez jego demontażu. Nawet w przypadku braku całkowitego rozładowania, dobrze jest profilaktycznie wykonywać taką czynność. Jest to ważne głównie w okresie zimowym oraz w pojazdach użytkowanych na krótkich trasach (gdy alternator nie jest w stanie zrekompensować prądu zużytego na pracę rozrusznika).

Odpalenie pojazdu dzięki kablom rozruchowym

Istnieje też opcja pobrania prądu z innego pojazdu posiadającego sprawny akumulator. Dodatni przewód trzeba podłączyć do dodatniego bieguna akumulatora dawcy, a następnie biorcy. Kabel ujemny podłącza się do minusowego bieguna dawcy oraz do elementu metalowego pod maską u biorcy (może to być śruba, itp.). Gdy uda się uruchomić pojazd, dobrze jest pokonać nim dalszą trasę. Dzięki temu alternator dostarczy akumulatorowi sporą ilość prądu. W przypadku dalszych problemów z odpaleniem auta, konieczna będzie wymiana akumulatora na nowy.

Nie wszyscy znają się na demontażu akumulatorów, ich ładowaniu oraz uruchamianiu „na kable”. Dobrą wiadomością jest to, że w serwisie https://pomocdrogowa.info można znaleźć mnóstwo pomocy drogowych, które oprócz holowania, skutecznie udzielają wsparcia w przypadku problemów z akumulatorem.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się