Przegrzania się silnika to problem, na który trzeba być jako kierowca zawsze gotowym. Niezależnie, czy auto, które posiadamy, jest nowe z salonu, czy kupione na giełdzie samochodowej lub od znajomego sąsiada. To nieunikniona rzecz, dlatego warto wiedzieć co robić i jak się zachować w sytuacji, gdy dojdzie do takiego problemu.
Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami?
Przegrzanie się silnika jest takim typem sytuacji, za który nie zawsze winny jest kierowca. Może on we wzorowy sposób dbać o swój pojazd, a taka sytuacja i tak mu się przytrafi. Jednym z rozwiązań, które pozwalają się przed takim ewentualnościami zabezpieczyć, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia np.: ubezpieczenia assistance. Będzie ono w stanie zapewnić dla pojazdu oraz kierowcy odpowiednie wsparcie poprzez zorganizowanie między innymi holowania samochodu do warsztatu w celu jego naprawy.
Jak zachować się, gdy przegrzeje się silnik w aucie?
Dużą część osób problem z przegrzewającym się silnikiem spotyka w trakcie długich podróży, kiedy silnik jest bardzo długo eksploatowany.
Pierwszą oznaką, pojawiającego się problemu jest najczęściej unoszący się spod maski dym, który może oznaczać, że problem jest poważniejszy. Na panelu przy kierownicy? Powinna również pojawić się czerwona kontrolka lub umiejscowiony na czerwonym polu wskaźnik temperatury cieczy.
Jakie jeszcze mogą wystąpić objawy, które będą sugerowały, że doszło do przegrzania się silnika?
Z tych bardziej zauważalnych i trudnych do przeoczenia powinny być unoszący się w środku samochodu zapach płynu czy zauważalne problemy z ogrzewaniem. Widząc i czując te wszelkie symptomy, zwiastujące problem, należy na początek postępować rozważnie i logicznie, pod żadnym pozorem nie można kierować się różnego rodzaju emocjom, które w takiej sytuacji mogą się pojawić. Głupim pomysłem, który nie można wykonywać, jest np. gwałtowne otwieranie maski. Taka czynność może skończyć się dla nieostrożnej osoby poparzeniem.
Jak zatem zachować się, gdy przegrzeje się silnik w aucie?
Na początek należy zatrzymać się powoli w bezpiecznym i dozwolonym do tego miejscu, na którym możliwy jest dłuższy postój. Następnie warto po prostu poczekać kilkadziesiąt minut, aby temperatura silnika mogła stopniowo opaść. Aby zrobić to w bardziej efektywny sposób, można włączyć na pełne obroty znajdujące się w aucie dmuchawy. Po zastosowaniu tych wskazówek temperatura w samochodzie powinna unormować się, ale nawet jak tak się stanie, należy koniecznie zabrać samochód do mechanika, aby ten mógł dokładnie zdiagnozować problem, który spowodował przegrzanie.
W tym celu należy wezwać pomoc drogową, która z pomocą lawety odholuje pojazd do warsztatu. Osoby, posiadające wykupione odpowiednie ubezpieczenie otrzymają taką usługę za darmo.
U mechanika powinna zostać przeprowadzony proces wymiany płynu chłodzącego, zgadzającego się z danym modelem pojazdu. Może się zdarzyć ewentualnie taka sytuacja, że pomoc drogowa z różnych powodów i względów nie zostanie wezwana. Jeśli pod samochodem nie będzie żadnych wycieków po wykonaniu kilku czynności, można podjąć próbę samodzielnego dojechania do mechanika. Gorzej jest, gdy owe wycieki się pojawią, gdyż w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak skontaktowanie się z pomocą drogową. Jak postępować zatem, gdy nie ma wycieków i postanowimy sami dojechać do warsztatu.
Zawsze należy sprawdzić, czy poziom płynu chłodniczego jest powyżej minimum, a jeśli nie jest, należy dolać ciepłej wody do zbiorniczka. Rozgrzany silnik może sprawić, że płyn będzie gorący, dlatego lepiej jest wykonywać ową czynność w rękawiczkach. Po jej wykonaniu można spróbować uruchomić silnik i powoli dojechać do specjalisty, który zajmie się naprawą auta.