Jaki samochód kupić – nowy czy używany

Posiadając prawo jazdy, zazwyczaj z czasem przychodzi ten moment, gdy zapada decyzja o kupnie własnego samochodu. Bez względu na to, czy jest to nasze pierwsze auto, czy może któreś z kolei, jego zakup zawsze powinien być bardzo przemyślany i rozważny. Osoby, które stają przed decyzją o zakupie samochodu, zawsze muszą mierzyć się z klasycznym wyborem – jakie auto wybrać? Nowe czy używane? W poniższym tekście znajdą się czynniki, przemawiające za i przeciw obydwóm opcjom.

Samochód używany

Poniżej znajdują się zalety i wady samochodów używanych.

Zalety:

– Niższa cena – Pierwszym czynnikiem, który przemawia za samochodami używanymi, jest cena, która w ich przypadku jest zazwyczaj znacznie mniejsza, niż w nie używanych odpowiednikach owych modeli.

– Większy wybór – nie ma co ukrywać, ale dostępnych do kupienia aut używanych jest po prostu więcej, niż tych dostępnych u dealerów w salonie. Istnieje również na rynku wtórnym wiele modeli samochodów, które przestały być już produkowane, więc dla fanów klasyków i takich modeli, jest to kolejny plus, przemawiający za zakupem pojazdu używanego.

– większa znajomość auta – owa zaleta jest korzystna, ale jedynie w przypadku, gdy kupujemy samochód od uczciwej osoby, która będzie skora do zdradzenia charakterystycznych usterek modelu itd.

Wady:

utrudniony wybór odpowiedniego modelu – w przypadku samochodów używanych, znalezienie odpowiedniego modelu, który będzie w dobrym stanie oraz atrakcyjnej cenie jest zadaniem dosyć trudnym, dlatego poszukiwania idealnego auta mogą trwać przez naprawdę długi czas.

– ryzyko – kupno samochodu używanego zawsze będzie ryzykowną sprawą, gdyż nigdy nie można mieć pewności, czy stan faktyczny pojazdu zgadza się z tym, co mówi jego sprzedawca. W dużej części przypadków o 100% uczciwości należy zapomnieć.

Samochód nowy

Poniżej znajdują się wady i zalety, jakie można wyszczególnić w samochodach nowych.

Zalety:

brak niespodzianek – oddany do użytku samochód z salonu nie powinien swojego nowego właściciela niczym nieprzyjemnym zaskoczyć. Kupujący może liczyć na to, że będzie mógł mieć absolutną kontrolę nad wszystkimi kwestiami, związanymi z jego pojazdem.

większe możliwości konfiguracyjne – stworzenie auta marzeń jest w przypadku modelów z salonu o wiele prostsze, niż ma to miejsce w samochodach używanych. Kupujący ma pełną swobodę w wyborze poszczególnych elementów z salonu i nie jest w niczym ograniczony przez konfigurację, zastosowaną przez poprzedniego właściciela.

– większe bezpieczeństwo zakupu – samochód nowy jest objęty rękojmią, a także dodatkową gwarancją ze strony producenta, której okres przydatności może trwać nawet 7 lat.

Wady:

Wysoka cena – samochody nowe są często utożsamiane z wysoką ceną i jest to bez wątpienia prawda, gdyż na ich zakup często trzeba przeznaczyć o wiele większe kwoty pieniężne niż ma to miejsce w samochodach używanych.

Mniejszy wybór – w przypadku samochodów jest o wiele mniejszy wybór niż ma to miejsce w pojazdach używanych.

– Usterki fabryczne – zdarzają się czasami takie sytuacje, że samochód może wyjechać z fabryki, posiadając drobną usterkę. Może to czasami prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Który wybrać?

Na to pytanie każda osoba, planująca zakup samochodu, powinna odpowiedzieć sobie sama. W podjęciu tej trudnej decyzji mogą pomóc powyższe kwestie, określające wady oraz zalety samochodów używanych oraz nowych. W gruncie rzeczy to jest bowiem kwestia indywidualna każdego i dla jednych wady danego rodzaju pojazdu mogą okazać się żadną przeszkodą i odwrotnie.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się